.

Co znamená bílý povlak na čokoládě

Mohlo by vás napadnout, že čokoláda je plesnivá, ve skutečnosti má tukový, nebo cukerný výkvět. Vaši oblíbenou pochoutku ještě nevyhazujte a čtěte dál.

Cukr na čokoládě „vykvete“ pokud přijde do kontaktu s vlhkostí. Pokud ji například skladujete v mrazničce a náhle ji vyndáte do teplé místnosti vlhkost na povrchu kondenzuje, tak jako na sklenici vychlazeného piva. Cukr má vlastnost pohlcovat vlhkost, proto se na povrchu vyznačí v mapách nebo bílé textuře.

S tukovým výkvět jeto složitější, může být způsoben špatným skladování, teplotním šokem, špatným temperováním (to je stabilizace čokolády pomocí přesné změny teplot – provádí výrobce), nebo kombinací toho všeho.

Jak tomu předejdeme?

Ideální je, aby čokoláda byla hermeticky uzavřena na suchém a chladném místě jako je sklep, nebo komora. Nic se nebojte, vydrží i při pokojové teplotě, pokud není zrovna parné léto, nebo ji nenecháte na přímém slunečním světle pod oknem.

Jakmile čokoládu otevřete, měli by jste ji poté zavřít do zip-lockového sáčku, abyste zabránili absorbování pachů a vlhkosti.

Pokud můžete čokoládu skladovat v místnosti do 21°C na tmavém a suchém místě, pak je to to nejlepší, co pro zachování kvality můžete udělat.

Pokud máte v domě vyšší teplotu a vlhkost, můžete čokoládu zabalit do sáčku, ten dát do uzavíratelné krabičky a tu vložit do lednice, ideální je horní či střední část směrem dopředu. Po vyndání z lednice a obalů nechte čokoládu chvíli srovnat teplotu s okolím a teprve potom ji konzumujte.

Zdaleka nejefektivnější způsob jak předejít výkvětu je čokoládu prostě sníst

2 komentáře u „Co znamená bílý povlak na čokoládě“

 1. Simply desire to say your article is as
  amazing. The clearness in your post is just great and i could
  assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me
  to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please carry on the gratifying work.

  Odpovědět

Napsat komentář