.

Legenda o sv. Valentinovi

Legenda o sv. Valentinovi z Terni

Jeho indentita je obestřena tajemstvím. Je možné, že se jednalo o dva jmenovce, přičemž jeden pocházel z Říma a druhéhý z Terni. Narodil se okolo roku 226 a zabit byl 14. února, ale rok jeho smrti není přesně znám, zřejmě se jednalo o rok 269, svatořečen byl pravděpodobně v 13. století, evropské kroniky z té doby se o něm již zmiňují.

Ostatky sv. Valentina jsou jako relikvie rozmístěny po celé Evropě, nejdůležitější relikviáře se nacházejí v Římě, tam je umístěna lebka a v Terni, tam se nachází jeho hrob. U nás na Vyšehradě je skoro celá lopatka, je to největší část, která kdy byla vyvezena z Itálie. Proč máme tak cennou relikvii na Vyšehradě není známo, ale je velmi pravděpodobné, že ji zde dovezl císař Karel IV. Je možné si ji prohlédnout, ale jen v den sv. Valentýna.

Sv. Valentýn se slaví 14. února, tradičně se v tento den posílají květiny, kupují dárky a také čokoláda. Přesný původ svátku není známý, ale velmi pravděpodobně ctí památku svatořečeného Valentina z Ternu a zároveň navazuje na tradici romantických oslav Lupercalla, které probíhaly v tomto období. V předvečer toho svátku ženy vkládaly do krabice lístečky se svými jmény, chlapci tahali lístečky a jmenovaná dívka se pak stala jejich miláčkem po celý následující rok. Říká se, že císař Claudius II. zakazoval svým vojákům se ženit, Valentýn nařízení bojkotoval a tajně oddával mladé páry, když byl odhalen, odsouzen a nakonec byl 14. února popraven. Oba svátky splynuly a vznikl tak svátek zamilovaných.

 

Čokoláda se stala jedním ze symbolů svátku zamilovaných. Od dob Aztéků byla čokoláda považována za afrodiziakum. I proto můžeme předpokládat, že si postupně čokoláda vydobyla své místo při oslavách svátku lásky.

Výrobce arašídů Charles M. Schulz jednou řekl: „Vše, co potřebujete, je láska. Ale trochu čokolády neublíží.“

I čokoládovna Ciao Cacao oslavuje sv. Valentýna svým „speciálem“, jedná se o tmavou 75% čokoládu s višněmi a růžovým pepřem. Jejích chuť je kyselkavá, lehce peprná s dominantní chutí tmavé čokolády. Růžový pepř vás jistě překvapí svou svěží chutí.

Valentýnský speciál můžete koupit zde.

tabulka čokolády - valentýnský speciál s višněmi a růžovým pepřem
tabulka čokolády – valentýnský speciál s višněmi a růžovým pepřem

zdroje: wikipedie, www.npr.org

Napsat komentář