Chuao Venezuela

Chuao je malá obec nacházející se na severním pobřeží Venezuely. Byla založena v 16. století. Obec je obklopena horami a hustými deštnými pralesy na jihu a Karibským mořem na serveru. Nedaleko se nachází národní park Henri Pittier, který je nejstarším svého druhu ve Venezuele.

Oblast Chuao je považována za Romanee-Conti mezi kakaem, jinými slovy kakaové boby z tohoto regionu platí za jedny z nejlepších na světě. Opravdové single-origin akrech kolem malé vesnice na severním pobřeží Venezuely přístupné pouze lodí nebo pěšky. Dvakrát ročně je sklizeň sušena na nádvoří kostela Plaza de Secado.

Chuťový profil

Jahody, borůvky, rybíz, švestky, lékořice, melasa. Chuť je ostrá, intenzivní se silným dozvukem. Jedinečná, vzácná a kompexní chuť.

Charakteristika plodu:

Pestré lusky, některé zbarvené do červenohnědé, uvnitř jsou relativně malé kakaové boby s nižším výnosem, o to je chuť intenzivnější.

Ronald Rivas Casallas

Historie

Družstvo Chuao Impresa Campesina, se skládá se členů, jež jsou potomci otroků. Po smrti majitelky Cataliny Liendové v roce 1669 byly plantáže odkázány františkánskému řádu. Následně padly plantáže do rukou Caudillo Antonia Guzmána Blanca, kterého ovšem zajal venezuelský diktátor Vincente Gómez a oblast prohlásil svým osobním impériem. Pak plantáže konečně připadly lidem zde žijícím.

Tajemství neodolatelných kakaových bobů

Příběh o čisté a původní odrůdě Criollo se ukázal být čistým mýtem; hybridy a odrůda Amazon-Amelonado z Bahia Brazílie jsou součástí směsi vyvážené z Chuao. Plantáže znatelně zpustošila houba Ceratocystis fimbriata (známá jako Mal de machete nebo Cacáo wilt).

Victor Manuel 22-01
Nubia Núñez
Victor Manuel 22-02
Nubia Núñez-07

A v čem tedy tkví tajemství? Údolí není ideálním místem pro kultivaci kakaa, je zde příliš sucho, proto několikrát ročně vesničané zavlažují plantáže odkloněním proudu řeky jejíž prameny proudí z hor. Sedimenty z řeky obohatí půdu o minerály a to úrodě dodá klíčový chuťový rozdíl.

Autor: wikipedie, c-spot.com, fotografie: Ronald Rivas Casallas, Victor Manuel, Nubia Núñez