title_costa-rica

Kostarika

Plným názvem República de Costa Rica, český doslova Bohaté pobřeží, je republika ve Střední Americe. Sousedními státy jsou na severu Nikaragua a na jihu Panama. Západní pobřeží Kostariky omývají vody Tichého oceánu, východní Karibské moře. Celková délka kostarického pobřeží je 1 466 km.

Historie

Poprvé bylo území Kostariky prozkoumáno španělskými conquistadory a objeviteli v raném 16. století, kolonizace se odehrála až v roce 1563. Po dobu španělské nadvlády byla Kostarika součástí guatemalského generálního kapitanátu.[4] V první polovině 19. století byla Kostarika spolu s ostatními státy sjednocena v Unii středoamerických států, na které vyhlásila v roce 1821 a později v roce 1838 samostatnost.[4]

V prostředí politické nestability a nejistoty, či vojenských vlád a občanských válek ve středoamerickém regionu během 2. poloviny 20. století je Kostarika světlá výjimka demokratické vlády. Ze zákona je v zemi dáno, že každý občan (muž či žena) starší 18 let musí jít k volbám a jejich hlas skutečně rozhoduje, která strana bude vládnout. Demokratická vláda je u moci již od roku 1902 a jediná občanská válka proběhla roku 1948. Trvala pouhé dva měsíce a jejím důsledkem bylo rozpuštění armády, následované změnou ústavy, která roku 1949 zakázala státu vytvořit armádu.[5] Tato situace, kdy stát nemá stálou armádu, trvá dodnes.

Boby z Kostariky Nahua Cacao

Nahua (vyslovuje se /ˈnɑːwɑː/) je přední producent výběrového kakaa z Kostariky se sociálním posláním, který dodává předním výrobcům čokolády a obchodníkům s kakaem po celém světě. Pěstované v úrodné půdě Kostariky naše single-origin Trinitario boby mají svůj plný chuťový potenciál plně rozvinutý díky pečlivě nastavenému procesu po sklizni.

"Spolupracujeme přímo s nejlepšími místními farmáři, získáváme čerstvé boby a řídíme proces následující po sklizni v našem kontrolním fermentačním zařízení v idilyckém kostarickém klimatu, důsledně dodržujeme standardy kvality." říká Juan Pablo Buchet.

Nahua se zavázala zlepšovat život drobných zemědělců prostřednictvím školení, podpory a angažovanosti komunity a zaměřit se na životní prostředí podporou udržitelných zemědělských postupů, opětovným zalesněním a zachováním přírodních ekosystémů. Usilujeme o pozitivní dopad bob po bobu.

Země a výroba

Certifikát: B-Corporation

Druhy: Trinitario

Výnos: 70-120 metric tons/year

Jiné plodiny: fazole, banán, ovoce, tvrdé dřevo

Plánovaný výnos příští rok: 100-150 metrických tun za rok

kostarika-chutovy-profil
image6
image5

V roce 2015, družstvo Nahua začalo vyvážet větší množství prémiového kakaa a brzy poté, co se stalo certifikovaným B Corporation s celkovým skóre 101.

„Naším snem bylo vytvořit značku kakaových bobů, protože proces přeměny surového kakaového bobu na čokoládu je magický. Ještě důležitější je, že nám tento obchod dává velmi silné spojení s výrobci. To nám umožňuje pokračovat ve vývoji sociálních programů pro farmáře. I když je kakao celosvětově vyráběno, prodáváno a obchodováno, přínosy těchto hospodářských činností se obecně nedostávají k zemědělcům. Takže jsme se cítili nuceni je přímo zapojit.“ dodává Juan Pablo.

Nahua také dává přednost nákupu čerstvého kakaa “, aby měl úplnou kontrolu nad kvalitou hotového výrobku.“ Juan Pablo vysvětlil, že „i když máte velmi dobrou genetiku a velmi dobré kakao, pokud nemáte přísnou kontrolu před a po sklizni pak nemůžete získat správný produkt. To je pro nás důležité, protože se snažíme vyrábět velmi jemné kakaové a čokoládové výrobky."

Další výhodou je, že naše zpracovatelské zařízení se nachází v blízkosti míst, kde žijí pěstitelé v Upale a Guatuso, dvou venkovských oblastech v provincii Alajuela v severní Kostarice v blízkosti nikaragujských hranic. To jsou místa, která jsou ekonomicky velmi marginalizovaná a nemají dostatek služeb - proto se snažíme spolupracovat s tolika malými zemědělskými rodinami, kolik jen můžeme. “

image1

Upala a Guatuso se nacházejí v dolních 5 okresech v zemi na základě indexu životní úrovně, který zahrnuje přístup ke službám, jako je zdravotní péče, vzdělávání, bankovnictví, internet a voda. V této oblasti je pouze jedna nemocnice. Není zde  jednoduché bankovnictví a jen velmi málo škol. Najít práci je obtížné a většina lidí pracuje pro soukromé zemědělské společnosti produkující ananasy, rýži, kakaové boby a dobytek. Pracovní podmínky jsou těžké a jejich platy jsou nízké.

Juan Pablo věří, že tato pracovní místa „jednou zmizí a zemědělci, se budou moci věnovat práci na vlastní půdě“.

Zdroje: wikipedia.org, Justin Eldridge Otero, Polly Golikova