Svatý Tomáš a Princův ostrov
Charakteristika

štiplavá a kyselá, jemná hořkost, občas dominantnější

Chuťový profil

Zemitá, převážně kakaová chuť, červené ovoce, dřevo, koření (skořice a hřebíček)

Zajímavost

Kakao forastero  se silnými kakaovými tóny a kořením je považováno za jedno z nejkvalitnějších odrůd. Je velmi těžké získat kvalitní kakao pěstované na ostrově, protože ostrov je malý a nemůže splnit poptávku po jeho jedinečném původním kakau. Většina kakaových bobů Sao Thome není zpracována správně.  Pokud si všimnete kouřové chuti, bylo kakao sušeno nad otevřeným plamenem a je uzené.

Svatý Tomáš a Princův ostrov je druhou nejmenší zemí v Africe, i když je rozloha tohoto státu malá, přírodní bohatství je zde významné a má fascinující historii. Ostrovy jsou hnízdištěm mořských želv, vyskytuje se zde 900 druhů cévnatých rostlin a žije zde 120 druhů ptáků. Jsou zde skvělé příležitosti pro pěší turistiku, krásný podmořský svět pro šnorchlování, dobré výnosy táhnou rybáře z celého světa. A v neposlední řadě je to místo, kde se pěstují fine and flavour kakaové boby.

Trpká historie a sladší budoucnost

Spojení kakaa a radosti dělá silný kontrast jeho historii (anglickým slovem „Cacao“ se označují surové kakaové boby nebo kakao. Výraz „Cocoa“ označuje pražené, nebo zpracované boby, či prášek). Pokud si někdo rozpouští čtvereček čokolády na patře, když zrovna čte o otrocích, kteří kdysi pracovali na kakaových plantážích, podobně jako novodobější dělníci, pravděpodobně mu čokoláda v ústech zhořkne.  Pozitivní však je, že kakaový průmysl na souostroví São Tomé a Príncipe našel ze své temné  historie cestu.

Kakaovník není součástí původní vegetace ostrovů, ve skutečnosti nebyl osídlen ani lidmi.  Byly neobývané až do roku 1470, kdy se portugalští průzkumníci Pedro Escobar a João de Santarem poprvé vylodili na São Tomé. Brzy začali Portugalci ostrovy kultivovat a pěstovat cukrovou třtinu za pomocí Afričanů ze západního pobřeží. Ke konci 15. století se začal do Evropy dovážet cukr z Brazílie a na ostrovech tak pozvolna pěstování cukrové třtiny skončilo. Většina portugalských plantážníků odjížděla do Brazílie, čímž vzorstlo procento afričanů na ostrovech.

João Baptista Silva z Brazílie v roce 1822 dovezl na ostrov Principé poprvé kakao, byly to první kakaové boby pěstované na africké půdě. Byl to kávový boom, který v polovině 19. století přilákal zpět na ostrovy Portugalce, ti začali pěstovat kávu i kakao za využití otrocké práce.

Navzdory portugalskému zrušení otroctví v roce 1858 byli dělníci i nadále vykořisťováni, mnoho z nich bylo „najímáno“ v portugalské kolonii Angola, náborový proces byl údajně nucený. Pracovníci byli placeni za svou práci na ostrovech, ale mzdy byly nízké.

Pracovníci podepsali smlouvy na 5 let, které byly automaticky obnoveny a žádný zaměstnanec se nikdy nevrátil do vlasti. Na počátku 20. století Angličané zpochybňovali portugalskou politiku, což znamenalo, že pracovníci nemohli volně opustit ostrovy a  stali se otroky. Do té doby byl Svatý Tomáš a Princův ostrov jednou z největších světových výrobců kakaa, a to především díky své pochybné pracovní politice.
V roce 1901 uslyšel William Cadbury, že kakao na ostrově bylo pravděpodobně vyrobeno otrockou prací, ale teprve po zajištění volně vyráběného kakaa z Gold Coast (Ghana) v roce 1909 Cadbury bojkotoval „slavné“ kakao ze Svatého Tomáše a Princova ostrova. Kolem roku 1914 se v důsledku silného mezinárodního tlaku a politických změn v Portugalsku konečně změnily portugalskou koloniální politiku a angolští dělníci se postupně vraceli domů. Pracovní podmínky na Svatém Tomáši a Princově ostrově, ale nadále zůstaly špatné, což vytvářelo propast mezi místními a vlastníky půdy. Toto vyvrcholilo masakrem Batepá 3. února 1953. Nakonec v roce 1975 byla vyhlášena nezávislost.

fotografie cc David Stanley, článek vychází z textu publikovaném na serveru: https://magazine.africageographic.com

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

Nová prodejna v Ostravě

Jsme rádi, že Vám můžeme oznámit, že pro Vás otevíráme novou prodejnu v blízkosti Mariánského náměstí v Ostravě. O detailech Vás budeme postupně informovat na našem facebooku, twitteru, a pinterestu. Termín otevření Vám, ještě neprozradíme, ale velikonoční zajíce už budete moci pořídit u nás! :)